Kalendarium Wrześniowe - gen. bryg. Józef Kustroń

Józef Kustroń

Jednym z wielu obrońców polskiej niepodległości w starciu z totalitaryzmem niemieckim był patron obecnej Szkoły Podstawowej nr 28 w Bielsku-Białej, gen. Józef Kustroń (ur. 16.10.1892 r. w Stryju) dowodzący 21 Dywizją Piechoty Górskiej , wchodzącą w skład Grupy Operacyjnej „Bielsko” i Armii „Kraków” do której zadań należała obrona Bielska i powiatu bielskiego. W czasie swojej służby w Bielsku (od 1935) angażował się w działalność o charakterze społecznym i narodowym.

Czytaj więcej: Kalendarium Wrześniowe - gen. bryg. Józef Kustroń

1 września 1939 - WESTERPLATTE POŁUDNIA

CHWAŁA POLSKIM BOHATEROM

Obrona Węgierskiej Górki - Westerplatte Południa. KLIKNIJ

ŚWIADKOWIE HISTORII

PROJEKT „WYMKNĄŁ SIĘ SPOD KONTROLI”, CZYLI  

W GIMNAZJUM 6 OPOWIADAMY O WOLNEJ POLSCE…

O naszym projekcie już pisaliśmy. Publikowanie zaczęliśmy od artykułu Marty, który znalazł się w gazecie Wtedy jeszcze zapowiadał się znacznie skromniej i bardziej kameralnie. Z czasem jednak okazało się, że jest tyle do opowiedzenia, że nie możemy tak po prostu poprzestać na tym, co „obowiązkowe”.

Zatem po kolei: pierwszy etap to nasze przygotowanie się do podjęcia wyzwania. Pracowaliśmy skrupulatnie w szkole. Chcieliśmy przygotować się dobrze do przeprowadzenia wywiadów ze świadkami historii - musieliśmy zatem poznać czasy, w których przyszło im żyć. Jedna grupa projektowa (pod opieką p. Szlosarczyk) opracowała informacje na temat wydarzeń z czasów wojennych i tuż po wojnie, druga (pod opieką p. A. Wójcik-Jachowicz) skupiła się na latach 80-tych XX wieku.

Rozmowa z kimś, kto bezpośrednio uczestniczy w wydarzeniach, kto poda nie tylko fakty, ale opisze jeszcze emocje związane z „doświadczaniem historii” jest bardzo ważna i jednocześnie atrakcyjna dla uczniów. Chcieliśmy, żeby dowiedzieli się jak najwięcej, żeby rzeczywiste spotkanie było dopełnieniem „podręcznikowej” wiedzy. Równocześnie, kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się wstępnie z naszymi bohaterami – zobaczyłam, jak wielkim przeżyciem dla nich jest decyzja o spotkaniu z nami.

Nasi świadkowie historii to p. Alfreda Zuber i p. Kazimierz Dragun.

 

  

Czytaj więcej: ŚWIADKOWIE HISTORII

Podkategorie

TPL_BEEZ5_ADDITIONAL_INFORMATION